5 zalet gotowania w brytfannie

23 / 07 / 2019

Jeśli lubisz wielofunkcyjne naczynia, w których można piec, gotować i dusić potrawy, w twojej kuchni nie powinno zabraknąć brytfanny. Możliwości wykorzystania tego naczynia w kuchni jest naprawdę sporo. Producenci oferują brytfanny wykonane z różnych materiałów, wyłożone różnymi powłokami. Na co zwrócić uwagę, kupując brytfannę, aby mieć pewność, że naczynie będzie nam służyć przez długi czas? 

Brytfanna – co to jest?

W latach 90. brytfannę można było znaleźć niemal w każdym domu. Duże, żeliwne naczynie w owalnym kształcie pozwalało na przyrządzanie wielu potraw w łatwy i szybki sposób. Brytfanny produkowane obecnie dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu naczynie można dopasować do własnych potrzeb. Podobnie jak ich poprzedniczki z PRL-u, współczesne brytfanny umożliwiają przygotowanie smacznych i pełnowartościowych posiłków. Brytfannę określa się często gęsiarką. Nazwa ta jest nieprzypadkowa. Mięsa smażone lub pieczone w brytfannie pozostają soczyste, chrupiące i aromatyczne. Jakie jeszcze zalety ma tradycyjna gęsiarka? 

Zalety gotowania w brytfannie 

  1. Oszczędność czasu. Gotowanie w brytfannie nie wymaga ciągłego mieszania potraw. Wystarczy, że mięso lub warzywa włożymy do naczynia, wstawimy na wolnym ogniu (lub średnim poziomie ciepła w przypadku płyt elektrycznych) i będziemy doglądać danie co jakiś czas.   
  2. Oszczędność energii. Brytfanny, zwłaszcza te żeliwne utrzymują wysoką temperaturę przez długi czas. Nie musimy więc podgrzewać dania, gdy np. ktoś z domowników spóźni się na obiad. Brytfanna nadaje się doskonale do przyrządzania dań jednogarnkowych – gulaszy, zapiekanek, czy bigosów. Mniejsza ilość naczyń oznacza mniejsze zużycie gazu lub prądu.   
  3. Wszechstronność. Zastosowanie brytfanny jest olbrzymie. Oprócz duszenia, smażenia i gotowania naczynie umożliwia pieczenie ciast, bądź chleba. Brytfanny możemy używać w piekarniku i na kuchence (także na indukcji). Gęsiarka z powodzeniem zastąpi też duży garnek. Współczesne brytfanny są na tyle estetycznie wykonane, że można w nich także od razu serwować potrawy na stół.   
  4. Zdrowe gotowanie. Brytfanny ceramiczne i aluminiowe pokryte są przeważnie powłoką, która zapobiega przywieraniu potraw. Pokrywa brytfanny dodatkowo zatrzymuje parę wodną w naczyniu, dzięki czemu podczas gotowania w brytfannie nie utleniają się witaminy i cenne składniki odżywcze. 
  5. Inwestycja na lata. Zwolennicy gotowania w brytfannie uważają, że najlepsze są gęsiarki żeliwne. Tego rodzaju brytfanny są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. To wszystko sprawia, że brytfanna wykonana z żeliwa może nam służyć nawet przez całe życie! Niestety, trzeba pamiętać, że brytfanny żeliwne są ciężkie, co wiele osób zniechęca do ich zakupu. 

Jaki rodzaj brytfanny wybrać? 

Decydując się na zakup brytfanny, musimy uwzględnić swoje potrzeby i preferencje. 

  • Brytfanny aluminiowe są lekkie i wygodne w użytkowaniu, jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji mogą szybko ulec zniszczeniu. 
  • Bardzo popularne w ostatnim czasie brytfanny granitowe cechuje duża wytrzymałość, a przede wszystkim oryginalny, retro design. Brytfanny granitowe są wyłożone powłoką non-stick, dlatego umożliwiają gotowanie bez tłuszczu. Gęsiarki granitowe wysokiej jakości nie zawierają również szkodliwych substancji, takich jak nikiel lub metale ciężkie, które mogą wchodzić w reakcję z jedzeniem. 
  • Brytfanna ceramiczna zapobiega przywieraniu potraw, długo utrzymuje ciepło i łatwo się czyści (niektóre modele można myć w zmywarce). Jednocześnie podczas gotowania w brytfannie ceramicznej musimy zachować pewną ostrożność. Naczynie łatwo ulega stłuczeniom, w trakcie przyrządzania posiłków nie można też używać metalowych akcesoriów