Dlaczego estetyczne układanie potraw na talerzu jest ważne?

21 / 10 / 2022

Serwowanie dań to prawdziwa sztuka, nic więc dziwnego, że w ostatnich latach powstają całe poradniki o tym, jakie talerze pasują do konkretnego dania. Ale przede wszystkim, w jaki sposób podawać konkretne potrawy, by prezentowały się estetycznie. O czym należy pamiętać?

  1. W jaki sposób dopasować talerz do dania?
  2. Sztuka serwowania potraw
  3. Czy sposób podawania dań ma znaczenie?

W jaki sposób dopasować talerz do dania?

Zastawa stołowa to nie tylko praktyczne naczynia, w których można podawać posiłki, ale również ozdoba każdej kuchni. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada uwagę do ich wyglądu, ale przede wszystkim pilnuje, by mieć pełen zestaw. Warto zrobić przegląd posiadanych zasobów kuchennych, być może czas na ich wymianę? Jak wybierać zastawę? Znajdź idealne talerze dla siebie!

Talerze obiadowe głębokie charakteryzują się tym, że ich średnica to zwykle 20,5 centymetra, natomiast głębokość to około 6 centymetrów. Maksymalna pojemność dla głębokiego talerza wynosi 900 ml. Doskonale sprawdza się między innymi do podawania zup, ale również surówek czy przekąsek, które charakteryzują się tym, że jednak zawierają płyn. Można w nim podawać także płatki z mlekiem, które wiele osób jada na śniadanie.

Talerze obiadowe płytkie to najpopularniejsze naczynia, które sprawdzają się do codziennego serwowania obiadów. Zwykle ich średnica to 25 centymetrów, jednak zdarzają się firmy, które wypuszczają na rynek większe, nawet o 2 centymetry. Klasyczny kształt tych talerzy jest okrągły, jednak wiele osób jest zafascynowanych kwadratowymi, ponieważ prezentują się ciekawie, są także łatwiejsze w przechowywaniu. Doskonale sprawdzają się do podawania drugiego dania obiadowego.

Talerze deserowe najczęściej mają średnicę 25 centymetrów, jeśli natomiast chodzi o same talerzyki deserowe, najczęściej można spotkać się ze średnicą 15 centymetrów. Klasyczne są okrągłe, jednak coraz więcej osób decyduje się na kwadratowe. Doskonale sprawdzają się do podawania ciasta, ale także innych deserów jak lody z owocami. 

Talerze do przekąsek w zależności od ich przeznaczenia, dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Przykładem może być talerz w kształcie ryby, który sugeruje, jakiego typu potrawy będą mogły się idealnie na nim prezentować. Duże płaskie talerze sprawdzają się do serwowania ciast, natomiast te troszkę głębsze do przekąsek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także talerze w formie desek, które pozwalają na serwowanie serów, czy szaszłyków. 

Talerze dekoracyjne doskonale sprawdzają się jako stały element stołu w kuchni, czy stolika w salonie. Może mieć różne średnice, kształty czy zdobienia. Bardzo często służy do położenia sezonowych owoców, ale doskonale sprawdza się także do cukierków, czy przekąsek. Zwykle jest kolorowy, powinien pasować do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, w którym się znajduje. Niekiedy takie talerze są wieszane jako element ozdobny ściany, szczególnie w jadalni, czy kuchni ładnie się one prezentują. 

Sztuka serwowania potraw

Przygotowany posiłek powinien być podany w taki sposób, by w pierwszej kolejności “jadły oczy”, a sam talerz zachęcał do spróbowania. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze są poradniki, które mają obszerne instrukcje dotyczące tego, jak zdobić talerz, ale jednocześnie zapoznać się ze sztuką, jaką jest układanie potraw na talerzu. Dla jednych najważniejszy jest minimalizm, podczas gdy inni pilnują kolorystyki. Przede wszystkim należy skupić się na tym, by wszelkiego rodzaju zdobienia pasowały do dania, które podajemy. Dlatego specjaliści bardzo często zachęcają do estetycznego ułożenia wszystkich elementów, natomiast talerz można ozdobić składnikami. 

Przykładem może być podanie ziemniaków z surówką i mięsem, gdzie na ziemniakach można ułożyć kwiatek z marchewki (która wchodzi w skład surówki). W przypadku dań, które podawane są z sosem, to właśnie nim można wykonać fantazyjny wzór na całości. Oczywiście należy pamiętać o tym, by po nałożeniu dania, wytrzeć rant talerza, gdyż wpływa to na estetykę. Ziemniaki, ryż czy kaszę można uformować za pomocą specjalnej formy, podobnie jest z dodatkami. Estetyka dania to także zadbanie o to, by poszczególne elementy znajdujące się na składniki nie mieszały się między sobą. 

Dania, które podaje się w naczyniach, powinny być podane w odpowiedniej temperaturze. Bardzo duże znaczenie ma czystość samych mis, w tym i brzegów, które często mogą zostać ubrudzone przy nakładaniu potrawy. Oczywiście należy pamiętać o podaniu odpowiedniej łyżki, czy innego sztućca, którym można będzie wygodnie nałożyć potrawę na swój talerz. 

Czy sposób podawania dań ma znaczenie?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi jakości produktów, które kupujemy. Nic więc dziwnego, że zwracamy uwagę na naszą dietę, ale i sposób podawania dań. Estetycznie wyglądające danie zachęca do spróbowania czegoś nowego. Kolorowe potrawy kojarzone są z wieloma witaminami, które dostarczamy do naszego organizmu. Odpowiednia zastawa i sposób serwowania dania mają ogromny wpływ na to, jakie wrażenie zrobi to na gościach. Warto dbać o detale, ale także o to, by stół prezentował się interesująco.