Jak gotować na indukcji?

13 / 06 / 2022

Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych kuchenek gazowych. Zastępujemy je przede wszystkim kuchenkami elektrycznymi, które są zdecydowanie bezpieczniejsze oraz łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Warto jednak zauważyć rosnącą popularność płyt indukcyjnych, do których spora część domorosłych szefów kuchni cały czas nie jest przekonana. Całkowicie niepotrzebnie!

Spis treści:

  1. Czym jest płyta indukcyjna?
  2. Jak oszczędnie gotować na indukcji?
  3. Jakie naczynia pasują do płyty indukcyjnej?
  4. Największe zalety oraz wady płyty indukcyjnej

Czym jest płyta indukcyjna?

Przede wszystkim warto zauważyć, w jaki sposób ona działa. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o napięcie elektryczne, a ferromagnetyczne. Przekładając na język polski, pomiędzy naczyniem a płytą wytwarza się pole magnetyczne. Indukcja polega na wytwarzaniu się pól wirowych, które nagrzewają dno garnka czy też patelni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie szybciej przygotowujemy potrawy. Praktycznie nie musimy czekać na wzrost temperatury w naczyniu, tak jak to ma miejsce w przypadku klasycznych kuchenek elektrycznych czy też gazowych.

Płyta indukcyjna wzbudza także sprzeczne odczucia ze względu na wpływ na zdrowie. W końcu długie przebywanie w okolicy pola magnetycznego może mieć na nie negatywne skutki. Najważniejsze jednak zrozumieć, co w przypadku płyty indukcyjnej oznacza "długie przebywanie". Musielibyśmy robić posiłki przez osiem godzin każdego dnia bez przerwy przynajmniej przez kilkanaście lat. Jak widać, bez najmniejszych problemów można z niej korzystać. Warto jednak pamiętać, że w momencie korzystania z takich urządzeń jak rozrusznik serca czy też aparat słuchowy nie powinniśmy z niej korzystać. Odchodząc nieco od tematu zdrowia, pole elektromagnetyczne może mieć wpływ na nasze przedmioty elektryczne. Karta kredytowa położona tuż obok płyty może ulec rozmagnesowaniu.

Jak oszczędnie gotować na indukcji?

Oczywiście każde rozwiązanie przychodzi z pewnym kosztem. Pobór prądu płyty indukcyjnej jest zdecydowanie wyższy, niż w przypadku kuchenek elektrycznych, a także relatywnie droższy w porównaniu do gazowej alternatywy. Nie da się ukryć, że w momencie szalejącej inflacji i rosnących cen energii takie rzeczy mają duże znaczenie przy okazji projektowania kuchni do swojego domu lub mieszkania.

Trzeba jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy która pokaże nam, jak oszczędnie gotować na indukcji. Jasne, minuta włączonej płyty indukcyjnej to wyższy koszt dla gospodarstwa domowego, niż w przypadku kuchenki gazowej oraz elektrycznej. Gotowanie na indukcji zajmuje jednak zdecydowanie mniej czasu i jest bardzo efektywne. Według badań, w jej przypadku ponad 90 procent energii faktycznie jest zużywanych stricte na przygotowywanie posiłku. W przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań te wartości są znacznie niższe. Z tego powodu nie odczujemy jakichkolwiek strat ciepła. Oczywiście wracamy jak bumerang do tematu szybkości przygotowywania posiłków. Proste gotowanie wody na indukcji przebiega dwa razy szybciej, niż na elektrycznej płycie.

Jakie naczynia pasują do płyty indukcyjnej?

Pole ferromagnetyczne wydobywane z płyty indukcyjnej wymaga jednak odpowiednich naczyń. Garnki na indukcję oraz patelnie na indukcję muszą posiadać specjalnie przystosowane dno, dzięki któremu będzie można wytworzyć pola wirowe, niezbędne do podgrzewania produktów. Z tego właśnie powodu ciepło będzie rozchodzić się tylko i wyłącznie wewnątrz naczynia.

Przy wyborze odpowiedniego naczynia nie możemy skupiać się wyłącznie na jego właściwościach, ale także na rozmiarze. Musi być on równy lub mniejszy powierzchni, którą zajmuje pole grzewcze. Jeżeli będzie większy, nie będziemy mogli gotować - kuchenka indukcyjna nie będzie w stanie wykryć naczynia.

Wreszcie najważniejsza kwestia - zarówno garnki, jak i patelnie czy rondle dedykowane kuchenkom indukcyjnym można bez problemu wykorzystywać również na innych płytach. Ta zależność nie działa w drugą stronę - naczynia przeznaczone na elektryczne i gazowe nie zadziałają na indukcji.

Największe zalety oraz wady płyty indukcyjnej

Wspominaliśmy już o oszczędności czasu oraz pieniędzy. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w płytę indukcyjną?

Powierzchnia płyty nie nagrzewa się w trakcie gotowania, dlatego nie ma żadnej ryzyka poparzenia. Szczególnie tyczy się to mniejszych domowników, którzy czasami aż nazbyt chętnie pomagają rodzicom w gotowaniu. Skoro płyta się nie nagrzewa, to nie przywiera do niej tłuszcz wydobywający się z naczynia. Zdecydowanie łatwiej ją wyczyścić, niż elektryczne czy gazowe odpowiedniki.

Właściwie główną wadą - poza przystosowania się i przyzwyczajenia do znacznie szybszego gotowania - jest konieczność całkowitego przemeblowania szafki z akcesoriami kuchennymi. Poza samą płytą musimy także do niej dokupić niezbędne garnki oraz patelnie. Niemniej jednak kuchenka indukcyjna to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą gotować jeszcze szybciej, łatwiej i bezpieczniej.