Jak ugotować klarowny rosół?

16 / 03 / 2022

Charakterystyczny zapach rosołu wypełniający całe mieszkanie kojarzy nam się z rodzinnym czasem spędzonym w gronie najbliższych. Najpopularniejsza polska zupa do dzisiaj znajduje wielu sympatyków w całym kraju. Jeżeli chcemy przyrządzić klarowny rosół, musimy skorzystać z kilku przydatnych trików.

 

Spis treści:

  1. Czym właściwie jest klarowny rosół?
  2. Klarowanie rosołu - odpowiedni dobór składników
  3. Klarowny rosół - jakie składniki mogą uratować bulion?
  4. Klarowanie rosołu za pomocą temperatury

 

Czym właściwie jest klarowny rosół?

Pewnie zdajecie sobie sprawę, że jemy nie tylko ustami. Na nasz smak wpływa także wygląd potraw. Jeżeli przygotowywane przez nas danie nie będzie estetyczne, wiele osób może już na samym początku się do niego zniechęcić. Szczególnie tyczy się to prostych dań, które podajemy w trakcie oficjalnych uroczystości. Trudno wyobrazić sobie wesele, chrzciny czy pierwszą komunię świętą bez rosołu z marchewką na pierwsze danie. W dzisiejszych czasach możemy przygotować nawet wegetariański bulion, jeżeli ktoś ma takie preferencje.

Klarowny rosół stanowi idealne połączenie smaku i estetyki. Zdarza się, że w trakcie procesu gotowania popełnimy pewien malutki błąd, przez który zupa stanie się mętna. Może to nawet nie wpływać w znaczącym stopniu na jej smak. Nasze oczy mogą myśleć nieco inaczej i złe nastawienie może zepsuć całą radość z jedzenia bulionu. Duża ilość tłuszczu także nie pomaga, a często właśnie to stanowi największy problem. Z tego powodu odpowiednio klarowny rosół nie tylko lepiej wpływa na nasze wrażenia estetyczne, ale również na nasze zdrowie.

Klarowanie rosołu - odpowiedni dobór składników

Od czego musimy zacząć? Oczywiście od początku. W tym wypadku pierwszym krokiem będzie wybór właściwych składników, które znacznie ułatwią nam stworzenie czystego, pysznego w smaku i wyglądzie bulionu. Niezależnie od tego jaki garnek - na indukcję, na kuchenkę gazową czy ceramiczny - wybierzemy, ważna jest powierzchnia jego spodu. Powinna być ona jak największa, aby można było stopniowo podgrzewać jak największą część zupy. Dalej warto skupić się na smaku, który zazwyczaj pochodzi z mięsa. Nieważne czy wybierzemy drób czy wołowinę - ważne, aby nie dodawać ich świeżo po wyjęciu z zamrażarki. W takim wypadku klarowanie rosołu może okazać się konieczne przez bardzo dużą liczbę szumowin. Jeżeli chcemy w pełni wyzwolić smak w mięsie oraz warzywach, powinniśmy także zalać je w garnku zimną wodą. Uwalniają one swój niepowtarzalny aromat dopiero podczas stopniowego i powolnego gotowania. Warto zwrócić uwagę na czas - rosół nie lubi pośpiechu. To nie jest typowe jednogarnkowe danie, które przygotujemy w pół godziny. Wymaga on przynajmniej trzech godzin podgrzewania na małym ogniu. Jeżeli zbyt duża część bulionu wyparuje z garnka, warto wtedy dolewać do niego wrzątku. Zdarza się jednak, że pomimo zachowywania wyżej przedstawionych zasad klarowanie rosołu okaże się konieczne.

Klarowny rosół - jakie składniki mogą uratować bulion?

Na szczęście znajdziemy kilka sposobów na usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu i szumowin w naszej zupie. Klarowny rosół to marzenie każdego, kto chciałby przygotować przepyszne, tradycyjne danie dla swoich najbliższych. Warto wykorzystać kilka składników, które mogą w tym wydatnie pomóc. Na szczęście nie trzeba szukać wybitnie wysublimowanych produktów - większość z nas ma je pod ręką w lodówce lub na półce.

Czasami wystarczą zaledwie dwa jajka, aby uratować zupę. Bardzo przydają się one przy okazji powstawania szumowin na powierzchni wywaru. Oczywiście możemy je usunąć samodzielnie, natomiast w efekcie stracimy sporo zupy oraz pozostawimy trochę tłuszczu. Dlatego właśnie warto wlać dwa białka - świetnie absorbują tłuszcz, a po ścięciu bez żadnych problemów ściągniemy je z tafli wywaru. Można również ubić białka i wykorzystać je do wymieszania z wywarem. Należy jednak uprzednio wyjąć mięso oraz warzywa i, po ścięciu białka, odstawić garnek z ognia na kilkanaście minut. Wtedy zanieczyszczenia znajdą się na dnie, a z pomocą sitka otrzymamy klarowny rosół.

Jeżeli nie chcemy korzystać z jajek, możemy zawsze sięgnąć po cebulę. Zazwyczaj obieramy ją i kroimy w zależności od naszych preferencji. W przypadku przygotowywania rosołu nie robimy żadnej z tych rzeczy - wrzucamy cebulę od razu w łupinie. Aby w pełni wykorzystać jej aromat, powinniśmy uprzednio ją opalić nad kuchenką gazową lub przy użyciu opalarki. Dzięki temu rosół nabierze wyjątkowego smaku oraz aromatu.

Klarowanie rosołu za pomocą temperatury

Czasami nie trzeba używać żadnych składników poza... kilkoma kostkami lodu. Każdy z nas może wyjąć go z zamrażarki i uratować swój mętny rosół ze zbyt dużą ilością tłuszczu. Wystarczy wrzucić kostki lodu do naszego wywaru. Po chwili wystygnięcia zauważymy, że tłuszcz zacznie się osadzać na powierzchni rosołu. Bez najmniejszego problemu zdejmiemy go i klarowanie rosołu możemy uznać za udane! Jeżeli nie chcemy korzystać z kostek lodu, równie dobrze możemy użyć bardzo zimnej wody wlanej do naszego bulionu.