Jaki serwis obiadowo-kawowy wybrać?

29 / 10 / 2014

Wybór serwisu obiadowo-kawowego jest dość trudnym przedsięwzięciem. Rozważmy dość popularny zestaw wymagań: po pierwsze, serwis musi nadawać się do mycia w zmywarce, po drugie, musi być dobry jakościowo, po trzecie niezbyt drogi, a po czwarte, przewidziany na co najmniej 6 osób. Wydaje się, że znalezienie odpowiedniej oferty jest proste, prawda? Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Zmywarki

Zmywarki to niestety dość toporne urządzenia. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii muszą korzystać z dosyć agresywnych detergentów, silniejszych niż te klasyczne, a do tego jeszcze pojawia się problem tarcia: spłukiwanie naczyń wodą pod wysokim ciśnieniem może być problematyczne. Szczególnie dużo kłopotów sprawiają wszelkie złocenia. Niektórzy producenci twierdzą, że ich komplety można myć w zmywarkach, ale rzeczywistość weryfikuje te obietnice: wiele z kompletów, które miały się nadawać do mycia maszynowego, wraca do producenta na gwarancji bez złoceń. Zasadniczo problem jest niewielki, bo odmowa uznania reklamacji zdarza się bardzo rzadko, ale nie o to chodzi, żeby kupować serwis, który w razie czego uda się wymienić, ale o to, aby kupić taki serwis obiadowo-kawowy, którego wcale nie trzeba będzie wymieniać.
W zmywarkach kiepsko myją się tez niektóre tłoczenia – czasem pozostają w nich resztki jedzenia albo przynajmniej drobne zanieczyszczenia. Początkowo problem może być niewidoczny, ale z czasem stają się one coraz wyraźniejsze.

Jakość

Z jakością na polskim rynku niestety bywa różnie. Nietrudno kupić podróbki, zwłaszcza na bazarach czy na aukcjach internetowych. Także producenci, którzy kilka lat temu znani byli z wysokiej jakości wyrobów, dziś czasem pracują na zliberalizowanych normach jakościowych. Dokładność, precyzja wykonania, jakość użytych materiałów, technika wytwarzania: to wszystko ma wpływ na ostateczną jakość produktu. Niestety nie ma żadnego stuprocentowo skutecznego sposobu na odróżnienie dobrych wyrobów od kiepskich – jeśli możesz spytać znajomych, zrób to, a jeśli nie, sprawdź przynajmniej wiarygodne opinie w sieci.

Cena

Nie oszukujmy się: jeśli serwis obiadowy jest podejrzanie tani, to prawdopodobnie nie trafiłaś na promocję roku, tylko na coś, nad czym nawet nie warto się zastanawiać. Z drugiej jednak strony, wysoka cena niestety nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością.
Nie szukaj kompletów obiadowych ani kawowych poniżej pewnej ceny – kiedy zaczniesz szukać, zorientujesz się, gdzie mniej więcej leży ta granica. Dobre serwisy będą dosyć drogie. Pamiętaj jednak, że taki zakup to inwestycja na lata. Na cenę warto także spojrzeć pod innym kątem: wielu producentów udostępnia swoje produkty nie tylko jako pełne serwisy kawowe, ale także jako składowe. To o tyle wygodne, że jeśli się jakiś element zbije lub zużyje, to bez większych trudności można go dokupić.

Wielkość

Jeśli chodzi o wielkość, 6 kompletów to minimalny wymóg. Nawet jeśli zwykle korzystasz z czterech, to mieć dwa zapasowe nakrycia to zawsze dobry pomysł. Jeśli jednak potrzebujesz innego rozwiązania, warto skorzystać z oferty zakupów pojedynczych elementów. Nie ma sensu kupować nadmiernie rozbudowanego zestawu. Zwłaszcza do kompletów kawowych produkuje się mnóstwo dodatków – rozważ, czy są one dla Ciebie naprawdę niezbędne. Musisz spojrzeć na wielkość i praktyczność zestawu w relacji do jego jakości i ceny. Nie ilość zastawy stanowi przecież o jej uroku. Dostosuj wielkość do swoich potrzeb, pamiętając, że trzeba zaplanować wszystko odrobinę naprzód, zwłaszcza jeśli nie można poszczególnych elementów dokupić na sztuki.
Komplety obiadowe – szanse i pułapki
Komplety obiadowe Lubiana od dawna są jednym z najchętniej kupowanych prezentów ślubnych. Dzięki oryginalnemu wzornictwu i wysokiej jakości rzeczywiście świetnie się w tej roli sprawdzają, a i cena, choć niezbyt niska, nie przyprawia też o ból głowy. Warto jednak przed zakupem omówić sobie kilka problematycznych kwestii, które się czasem tu i ówdzie przewijają.

Podstawowe elementy

Każdy komplet obiadowy składa się z tych samych podstawowych elementów: talerzy płytkich i głębokich, filiżanek i spodeczków. Wielkość poszczególnych elementów jest oczywiście różna, choć w ogólnych granicach podobna w poszczególnych zestawach. Wiele zależy od kształtu: najpopularniejsze dawniej talerze w kształcie koła, dziś zostały wyparte przez różne geometryczne wzory, szczególnie kwadratowe, ale często o bardziej fantazyjnych kształtach, np. z giętym rantem lub o falowanym brzegu.
Warto wybierać takie zestawy, w skład których wchodzi jeszcze dzbanek albo imbryczek oraz cukiernica. Nie w każdym serwisie one się znajdują, ale na pewno wygodniej będzie znaleźć taki serwis jako całość, a nie dokupować poszczególne elementy, których przydatność jest nie do podważenia.

Elementy dodatkowe: bardzo przydatne

Jeśli chcesz podawać większe obiady, bardziej wyrafinowane, jest kilka elementów, o których warto zawczasu pomyśleć. Niektóre serwisy Lubiana zawierają te elementy w standardzie, natomiast u większości innych producentów, zwłaszcza w segmencie ekonomicznym, trzeba dokupić je oddzielnie, a nie zawsze udaje się dobrać pasujący wzór. Przede wszystkim chodzi o półmiski. Bardzo często wykorzystuje się je do podawania sałatek i surówek, rzadziej do podawania mięsa, ale w obu przypadkach zdecydowanie odmieniają oblicze posiłku, nadając mu więcej powagi i czyniąc bardziej wytwornym.
Warto zainwestować także w komplet dodatkowych talerzyków deserowych, jeśli nie ma ich w komplecie podstawowym. Na tym etapie nie ma to większego wpływu na cenę całości, natomiast jeśli chcesz później znaleźć pasujące, to często pojawiają się problemy.
Jako elementy niemal obowiązkowe należy potraktować również dużą miskę i większy półmisek. W tym przypadku także warto rozważyć zakup albo większej ilości takich samych, albo różnej wielkości, żeby można było wygodnie obsłużyć gości siedzących przy większym stole lub wtedy, kiedy zamierzasz podać większą ilość różnych potraw.

Pułapki przy wyborze

Rzadko, bo rzadko, ale zdarzają się czasem takie serwisy, w których znajduje się więcej elementów, niż jest rzeczywiście potrzebnych. Często dodawane są zbędne półmiski albo dodatki do dekoracji stołu. Każdy element, którego nie zamierzasz używać, to jedynie niepotrzebne powiększanie ceny – kupuj tylko te elementy, które przynajmniej potencjalnie mogą być użyteczne.
Warto także dokładnie przyjrzeć się dekoracjom: zdarzają się takie komplety, których większość elementów nadaje się do mycia w zmywarce (białe, bez zbędnych dekoracji), a część jest dodatkowo ozdabiana złoceniami – te elementy najczęściej nie nadają się do mycia w zmywarce i nie zawsze dobrze współgrają pod względem estetycznym z resztą kompletu.
Ostatnia rzecz to opakowanie: jeśli serwis ma być prezentem, najlepiej od razu kupić taki, którego nie trzeba dodatkowo pakować – właściwe opakowanie to nie tylko estetyka, ale również pewność, że wszystkie elementy kompletu dotrą do nowego właściciela w idealnym stanie, a przecież tylko jedna rzecz może być gorsza od zakupu kiepskiego kompletu: kupić dobry i uszkodzić parę talerzy w czasie transportu. Dlatego zwracaj uwagę na detale i dobrze przyglądaj się ofertom, a na pewno będziesz zadowolona ze swojego wyboru.