Poradnik wyboru patelni

29 / 10 / 2014

Wybór patelni – niby proza, ale odpowiedz sobie szczerze, czy jesteś zadowolona z patelni, której teraz używasz? Jeśli nie, prawdopodobnie to dlatego, że po prostu każdy typ patelni lepiej sprawdza się przy przyrządzaniu określonych dań. Poniżej znajdziesz kilka porad, które ułatwią ci wybór.

Przede wszystkim odpowiedz sobie, czy patelnia ma służyć tylko do smażenia, czy możesz szukasz czegoś bardziej uniwersalnego. A może szukasz rozwiązań specjalistycznych, na przykład patelni do grillowania? Na razie jednak zostańmy przy zestawie podstawowym: jeśli chcesz mieć dobra patelnię, sugerujemy użycie patelni teflonowej lub tytanowej. Jeśli chcesz czasem na patelni coś poddusić, wybierz patelnię z powłoką ceramiczną – teoretycznie na każdej patelni można dusić potrawy pod przykryciem, ale te ceramiczne nadają się do tego najlepiej.

Czy masz jak przechowywać patelnię? W wielu szafkach patelnia stoi w jednym „słupku” z garnkami albo innymi patelniami. W zasadzie nie ma w tym niczego złego, ale jeśli planujesz swoją patelnię przechowywać w ten sposób, najlepiej od razu zrezygnuj z teflonowej – powłoki teflonowe łatwo obić, a wtedy patelnia nadaje się tylko do wyrzucenia. Ceramiczna może i wytrzyma takie przechowywanie, ale tylko pod warunkiem zachowania dużej ostrożności i delikatności, więc jeśli chcesz tak przechowywać patelnię, to wybierz tytanową, która jest prawie niezniszczalna.

Możesz dobierać patelnię pod kątem akcesoriów, które już masz. I tak: jeśli masz (ewentualnie planujesz kupić) akcesoria silikonowe, możesz wybrać dowolny rodzaj patelni. Jeśli korzystasz z łopatek i łyżek drewnianych, zrezygnuj z patelni teflonowych, które są najbardziej wrażliwe na porysowanie, a jeśli masz tylko akcesoria metalowe i innych używać nie zamierzasz, pozostań przy patelni tytanowej – tę można używać w połączeniu ze wszystkim. Gdyby produkowano akcesoria kamienne, to też by były dobre.

Jeżeli chodzi o częstotliwość używania patelni, to również można według niej dobierać typ. Ze względu na swoją cenę (od 250 złotych w górę), patelnie tytanowe są kiepskim pomysłem, jeśli smażyć cokolwiek zamierzasz rzadko. Teflonowe i ceramiczne są tańsze, więc to bardziej opłacalne. Jeśli planujesz kupić patelnię „wieczną” to postaw na tytan, i to w pełnym tego słowa znaczeniu: tytanowa patelnia za kilkaset złotych to coś innego niż patelnia z powłoką tytanową (też za kilkaset złotych, ale mniejsze).

Budżet na pewno jest ważny, nie da się tego zanegować, ale jeśli chcesz wybierać patelnię tylko pod względem ceny, to najlepiej nie kupuj żadnej. Nie da się kupić dobrej patelni pół-darmo. Najtańsze są patelnie ceramiczne, bo najmniej skomplikowany jest proces ich produkcji, ale również tutaj za patelnię trzeba sporo zapłacić. Złym doradcą jest oczywiście również pośpiech – lepiej chwilę się zastanowić, przemyśleć sprawę, a nie żałować później złego wyboru. Zła patelnia to niezadowolony szef kuchni, prawda?