Stołowy savoir-vivre

29 / 10 / 2014

Sztuka organizacji przyjęć i bankietów, stołowy savoir-vivre, dokładnie określa, co, jak i gdzie należy na stole ustawić. Jednak kierując się kilkoma uniwersalnymi zasadami, można urządzić przyjęcie idealne także pod kątem wyboru dobrej zastawy stołowej. Nie jest bowiem bez znaczenia, jak wyglądają talerzyki czy wazy.

Etykietowy gust

Na co dzień przy wyborze zastawy stołowej kierujemy się własnymi upodobaniami, gustem i przyzwyczajeniem. Jednak etykieta wyraźnie mówi, że najkorzystniej wygląda biała zastawa. Przy obecnym bogactwie barw i kształtów nie trzeba oczywiście ściśle trzymać się tej reguły, jednak na oficjalnych przyjęciach powinna pojawiać się biała, ewentualnie lekko zdobiona zastawa. Kolory krzykliwe, limonkowe, czerwone czy czarne, nie są przez etykietę potępione. Bardziej właściwe byłby tu określenie „nierozpoznane” – stołowy savoir-vivre nie mówi ani słowa na temat stosowania takiej pstrokatej zastawy. Z tego właśnie powodu, jeśli planujesz kupić tylko jeden komplet, najlepiej zdecydować się na klasyczne wzory i białą barwę.

Estetyka zgodna ze zdrowym rozsądkiem

Choć w zasadzie każdy zdaje sobie z tego sprawę, i tak warto o pewnych oczywistościach przypomnieć: użyty serwis obiadowo-kawowy nie może być poobijany! Uszkodzone talerzyki, filiżanki z ubitym uszkiem, pęknięte talerze – cały czas takie elementy zastawy pojawiają się na stołach. Jest to niedopuszczalne z wielu powodów: po pierwsze, jakość zastawy jest wyrazem szacunku do gości – sama też na pewno nie chciałabyś, żeby ktoś podał Ci kawę w filiżance z pękniętym uszkiem. Druga sprawa to bezpieczeństwo: mimo wszystko nie jest dobrym pomysłem podawanie gorącej kawy w uszkodzonej filiżance. Po trzecie czystość: pęknięte talerze mogą się rozłamać i trzeba będzie naprawdę sporo sprzątać. Zupełnie niepotrzebnie. Serwis kawowy należy sprawdzić bezpośrednio przed użyciem.

Zestaw, który zachwyca

Zestaw obiadowo-kawowy, powinien być spójny. To oznacza, że zgodnie z etykietą nie należy zmieniać wystroju stołu w czasie przyjęcia, a więc dekoracja powinna zostać taka sama w czasie obiadu i przy kawie. Oczywiście na co dzień można to spokojnie obejść i wraz ze zmianą serwisu zmienić także dekorację i na pewno jest to rozwiązanie korzystniejsze niż pozostawienie niepasującego garniru, jednak nadal postępowanie takie będzie niezgodne z etykietą. Jeśli więc chcesz olśniewać zgodnością z zasadami savoir-vivre, to tak naprawdę należałoby kupić kompletny zestaw obiadowo-kawowy, a nie dwa, nawet podobne do siebie.

Nie sztukujemy zestawu!

Porcelana, nawet najlepsza, z czasem się zużywa, a czasem na skutek nieuwagi można rozbić talerzyk lub filiżankę. Zgodnie z etykietą, cała zastawa musi być identyczna – nikt nie może dostać innego talerza ani kieliszka z innego zestawu. Dobra rada? Kupuj takie zestawy kawowe, których elementy można dokupić również na sztuki, wtedy w razie straty którejś części zestawu, można ten brak łatwo uzupełnić bez naruszania zasad kultury przy stole. Kolejna rzecz – zaplanuj dobrze zakup serwisu. Jeśli taki na 6 osób będzie akurat, to kup większy – pamiętaj, że czasem gości będzie więcej i wtedy również należy zachować odpowiednie zasady. Jeśli oczywiście chcesz, możesz dokupić pojedyncze elementy do swojego zestawu, ale praktyka podpowiada, że zakup większego kompletu jest rozsądny – i na wypadek większego przyjęcia, i w razie jakichkolwiek strat, jesteś już przygotowana. Większy wydatek oszczędzi Ci więc później zmartwień i serii mniejszych, czasem dość uciążliwych zakupów.