Wybieramy idealny wok

26 / 03 / 2019

Kuchnia azjatycka to przede wszystkim bogactwo kolorów, smaków i aromatów. Jeśli jednak chcemy przyrządzać autentyczne dania orientalne, powinniśmy zaopatrzyć się w wok, czyli specjalną patelnię przypominającą kształtem miskę. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem woka? Co decyduje o jego unikalnych właściwościach? Odpowiedź znajdziesz poniżej.  

Wok służy przede wszystkim do szybkiego smażenia potraw na bardzo rozgrzanym oleju (stir fry). Aby danie ogrzewało się równomiernie i nie przypalało, należy je cały czas podrzucać (stąd nazwa techniki smażenia). Składniki smażone w woku powinny być chrupiące i lekko surowe, aby zachowały naturalny kolor i bogaty smak. Kształt naczynia oraz technika smażenia powodują, że nie musimy używać dużej ilości tłuszczu, dzięki czemu potrawy przygotowywane w woku są zarówno smaczne, jak i zdrowe. 

Zastosowanie woka 

Pomimo że woka używa się głównie do przyrządzania dań metodą stir fry, zastosowanie naczynia jest uniwersalne. Możemy w nim gotować na parze, smażyć w głębokim oleju oraz dusić potrawy. W zestawie z wokiem znajdziemy często ruszt, który umożliwia grillowanie i smażenia potraw. Jest to więc patelnia, w której bez problemu przyrządzimy nie tylko dania azjatyckie, ale też ulubione mięsa, ryby, a nawet desery.

Na co zwrócić uwagę kupując wok? 

Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, kupując wok, jest materiał, z którego wykonano naczynie. Tradycyjne woki są zrobione z żeliwa, mają grube ścianki oraz masywne dno, przez co są dość ciężkie. Współcześnie mamy jednak dużo szerszy wybór. Na rynku dostępne są woki ceramiczne, żelazne oraz pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw. W ostatnim czasie dużą popularnością zaczęły cieszyć się woki ze stali węglowej, które są lżejsze niż te żeliwne, a zarazem umożliwiają przyrządzanie wyjątkowo aromatycznych i smacznych dań. 

Pozostałe elementy woka, takie jak rączka, pokrywa oraz ruszt, a także rozmiar są kwestią indywidualną i zależą jedynie od naszych potrzeb i upodobań. Ważne jest jednak, aby wok pasował do kuchenki, jaką posiadamy, zwłaszcza jeśli korzystamy z indukcji. 

Wypalanie i czyszczenie woka 

W przeciwieństwie do tradycyjnej patelni wok różni się nie tylko kształtem, lecz także sposobem użytkowania. Przed pierwszym użyciem należy zmyć z woka warstwę ochronną (można użyć w tym celu płynu do mycia naczyń), a następnie ustawić naczynie na niewielkim ogniu, wlać łyżkę oleju do smażenia i za pomocą ostrego czyścika wyszorować dno patelni. Kolejnym krokiem jest tzw. wypalanie woka, czyli tworzenie naturalnej warstwy ochronnej.

W tym celu musimy pokryć wysuszone naczynie warstwą oleju do smażenia i  ustawić wok na gazie. Gdy olej zacznie dymić, należy zdjąć naczynie z ognia, poczekać aż ostygnie i usunąć nadmiar oleju. Czynność powtarzamy ok. 3 razy. Kiedy skończymy gotować, wok należy przemyć ciepłą wodą i odstawić do wysuszenia. Naczynia nie wolno myć w zmywarce ani używać do jego czyszczenia detergentów (z wyjątkiem pierwszego razu). Czarna warstwa, która będzie pojawiać się na powierzchni patelni, zapobiega przywieraniu potraw oraz powoduje, że dania za każdym razem są coraz bardziej aromatyczne.