Jak przechowywać grzyby suszone?

18 / 06 / 2024

Suszone grzyby znajdują wiele zastosowań w kuchni. Zachwycają intensywnym, głębokim smakiem i sprawiają, że każda zupa i sos stają się dzięki nim bardziej aromatyczne. Wiele osób dodaje je również do potraw mięsnych, risotto, oraz makaronów. Aby przez długi czas stanowiły prawdziwą ucztę dla podniebienia, konieczne jest przechowywanie ich we właściwy sposób. Gdzie umieścić grzyby, by mieć je zawsze pod ręką i nie obawiać się, że zbyt szybko się zepsują? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Spis treści:

  1. Jak przechowywać grzyby suszone? Podstawowe zasady
  2. Najlepsze pojemniki do przechowywania suszonych grzybów
  3. Pojemne słoje i metalowe pudełka
  4. Czy warto zamrozić suszone grzyby?
  5. Gdy kuchnia nie jest najlepszym wyborem
  6. Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Jak przechowywać grzyby suszone? Podstawowe zasady

Jak przechowywać grzyby suszone? To łatwiejsze, niż można przypuszczać. Należy jedynie kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że te produkty są wrażliwe na wilgoć, światło oraz temperaturę. Te trzy czynniki mogą znacząco im zaszkodzić, dlatego każdy musi zwracać uwagę na te aspekty. Grzyby nie powinny mieć dostępu do powietrza. Najrozsądniej będzie umieścić je tam, gdzie jest ciemno, sucho i niezbyt ciepło. Warto też regularnie i skrupulatnie kontrolować ich stan. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnej pleśni i pozbycie się zepsutego pożywienia.

Najlepsze pojemniki do przechowywania suszonych grzybów

Łatwo wysnuć wniosek, że suszone grzyby dobrze będzie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Znakomicie sprawdzą się te transparentne, bo pozwolą cieszyć się wglądem do ich wnętrza, bez konieczności ich otwierania. Bardzo dobrym rozwiązaniem są pojemniki plastikowe. Lekkie, sporo się w nich zmieści, a do tego bez trudu można je transportować. Nie kosztują wiele i są ogólnodostępne. Co więcej, klienci mogą wybierać spośród modeli o różnych kształtach i wymiarach, więc bez wątpienia każdy znajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania. Tego rodzaju artykuły są odporne na uszkodzenia i nie trzeba martwić się o to, że się potłuką. Szybko usuwa się z nich zabrudzenia, które nie przywierają do ich powierzchni. Sporym atutem jest także ich hermetyczne zamknięcie, które zapobiega dostawaniu się powietrza do środka. Uwaga! Podczas robienia zakupów lepiej sięgnąć po nieco większy pojemnik. Włożone do niego grzyby nie mogą być ze sobą ściśnięte. Muszą mieć nieco przestrzeni, aby została zachowana właściwa cyrkulacja powietrza. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko tego, że zaczną się psuć.

Pojemne słoje i metalowe pudełka

Interesującą alternatywą dla plastikowych pojemników są szklane słoiki. Są przezroczyste, więc widać, jak prezentują się zamknięte w ich wnętrzu produkty. Szkło nie reaguje z grzybami i może mieć bezpośredni kontakt z pożywieniem. W opinii wielu osób jest bezpieczniejszym materiałem niż tworzywa sztuczne. To propozycja dla świadomych konsumentów, którzy starają się ograniczyć ilość plastiku w swoim otoczeniu oraz cenią sobie recykling. Niemal każdy posiada w kuchennych szafkach słoje po kawie, sosach, albo przetworach. Wystarczy dokładnie je umyć, aby zyskać idealne miejsce do przechowywania suszonych grzybów. Tanio, pomysłowo i skutecznie. W tym przypadku wadą jest spora waga słojów oraz to, że przy odrobinie nieuwagi dość łatwo je rozbić. Ciekawą opcją są metalowe pudełka. Imponują swoją trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do tego prezentują się stylowo, minimalistycznie i nowocześnie. Umieszczone na blacie staną się jego ozdobą i przykują wzrok gości. Niestety, aby zajrzeć do środka, trzeba je otworzyć. Ich wnętrze musi być także pokryte niechemiczną powłoką, taką jak emalia, aby izolowała grzyby od kontaktu z metalem. Bez względu na to, które z tych rozwiązań zostanie wybrane, należy przestrzegać zasady braku dostępu do światła, wilgoci i powietrza. Tylko tak można zagwarantować suszonym grzybom długą żywotność.

Czy warto zamrozić suszone grzyby?

Bardzo często porusza się temat zamrażania suszonych grzybów. To podejście ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. O ile świeże produkty często i chętnie poddaje się procesowi zamrażania, o tyle w przypadku tych suszonych sprawa nieco się komplikuje. Głównym argumentem przemawiającym na niekorzyść jest ryzyko utraty smaku i aromatu produktów. Suszone grzyby mają bardzo niską zawartość wody, więc ich zamrażanie jest niepotrzebne i może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Po rozmrożeniu mogą utracić swój kształt i smak. Aż tak niskie temperatury nie są konieczne do przedłużenia świeżości produktów. W ostateczności, jeśli jednak na kuchennych półkach brakuje już miejsca, można włożyć grzyby do woreczków strunowych albo pojemników i zamknąć w zamrażarce. Po kilku dniach warto wyjąć je i spróbować, czy nam odpowiadają, a tym samym przekonać się, czy ta metoda to coś dla nas.

Gdy kuchnia nie jest najlepszym wyborem

Idealne miejsce do przechowywania starannie zamkniętych suszonych grzybów? Większość ludzi odpowiedziałaby, że kuchnia. Nie jest to jednak takie oczywiste. Jeżeli ktoś spędza w niej długie godziny na pieczeniu, smażeniu i szeroko pojętym gotowaniu, nie powinien ich tam pozostawiać. Będą bowiem wystawione na działanie wysokich temperatur i pary. Wtedy znacznie lepiej przechowywać takie produkty w spiżarni, a nawet w komodzie w salonie. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z popularnej niegdyś metody polegającej na nawlekaniu grzybów na nitkę i zawieszaniu ich w kuchni. Nie tylko szybko wtedy wietrzeją, ale i są narażone na kontakt ze światłem. Dodatkowo zbiera się na nich kurz, którego niezwykle trudno się potem pozbyć, więc jest to niehigieniczne. Nie rekomendujemy także przechowywania suszonych grzybów w foliowych torebkach, zwłaszcza włożonych między opakowania z kaszą, ryżem i mąką. Zadziałają niczym magnes na mole spożywcze, które z łatwością przegryzą folię i dostaną się do środka, w szybkim tempie rozprzestrzeniając się w domowych zapasach.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Miejmy na uwadze to, że nawet odpowiednio zabezpieczone i umieszczone we właściwym miejscu produkty mają swój termin przydatności do spożycia. Jak długo można przechowywać suszone grzyby, by móc jeść je z przyjemnością i bez obaw o nieprzyjemne konsekwencje? Z reguły jest to od dwóch do trzech lat. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nawet grzyby, które się nie zepsuły i które nie zostały narażone na działalność szkodników, z biegiem czasu mogą tracić swoje walory smakowe i aromat. Ich jakość będzie więc dużo niższa, podobnie jak przyjemność czerpana z ich jedzenia. Właśnie dlatego zaleca się, aby nie przechowywać suszonych grzybów dłużej niż rok. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o tym, że oznaki pleśni na którymkolwiek z grzybów oznaczają, że należy natychmiast pozbyć się całej zawartości pojemnika. W końcu kwestie zdrowia i bezpieczeństwa są najważniejsze.

Podsumowując, suszone grzyby najlepiej umieścić w plastikowych lub metalowych pudełkach albo szklanych słojach, które zapewnią niezbędną przestrzeń. Muszą być szczelnie zamknięte i odłożone w miejsce, w którym nie jest zbyt ciepło i które pozbawione jest dostępu do światła. Regularnie kontrolujmy ich stan, a zachowają pełnię walorów smakowych przez długi czas. W ofercie nakrywamy.pl są dostępne wszelkie niezbędne akcesoria potrzebne do przechowywania suszonych grzybów. Słoje i pojemniki w różnych rozmiarach, wszystkie wykonane z solidnych materiałów, które są funkcjonalne i efektownie się prezentują. Serdecznie zapraszamy do tego, aby się z nimi zapoznać.