Na co zwrócić uwagę, kupując szybkowar

25 / 02 / 2020

Chociaż szybkowar, jak sama nazwa wskazuje, pozwala skrócić czas przyrządzania potraw, a przez to znacznie ułatwia codzienne gotowanie, nie jest to urządzenie cieszące się dużą popularnością. Tymczasem dobry szybkowar spełnia wiele funkcji, jest łatwy w obsłudze, a jego zakup nie powinien nadwyrężyć naszego budżetu. Na co zwrócić uwagę, wybierając szybkowar, aby mieć pewność, że naczynie sprosta naszym oczekiwaniom?  

Szybkowar to po prostu garnek z bardzo szczelną pokrywą. Dzięki specjalnej budowie w szybkowarze wytwarza się ciśnienie, przez co temperatura wody wzrasta, a czas gotowania potraw skraca się nawet o 70 proc. 

Jak obsługiwać szybkowar? 

Gotowanie w szybkowarze jest bardzo proste, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje garnek. Do naczynia wkładamy produkty, które chcemy ugotować i zalewamy je wodą. Następnie musimy dokładnie zamknąć pokrywę i wstawić garnek na kuchenkę. Gdy ciśnienie w naczyniu wzrośnie, z gwizdka zacznie się ulatniać nadmiar pary wodnej. Dopiero od tego momentu liczymy czas gotowania potrawy. Do każdego szybkowaru dołączona jest instrukcja, w której znajdziemy informację, jak długo powinniśmy gotować poszczególne produkty. Gdy potrawa jest gotowa, musimy wypuścić nadmiar pary wodnej i poczekać aż ciśnienie w garnku opadnie. Dopiero wówczas odkręcamy zawór i wyjmujemy potrawę. 

Dobry szybkowar. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?  

Większość dobrych szybkowarów wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Garnki ciśnieniowe tego typu są trwałe i solidne, dlatego będą nam służyć przez długi czas. Dobry szybkowar nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek, także indukcyjnych. Podczas zakupu szybkowaru należy zwrócić szczególną uwagę na zawór umieszczony na pokrywce oraz samą pokrywę. Urządzenie powinno być wyposażone w bezpieczny mechanizm otwierania pokrywy, a także regulator ciśnienia, który pozwoli nam kontrolować pracę urządzenia. Wielkość szybkowaru zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że nie będziemy wykorzystywać całej pojemności podanej przez producenta. W garnku musimy zawsze zostawić wolną przestrzeń, aby mogła się w niej gromadzić para wodna. 

Dobry szybkowar: tradycyjny czy elektryczny? 

Oprócz tradycyjnych szybkowarów, które stawiamy na kuchence, do wyboru mamy także dobre szybkowary elektryczne, podłączane do prądu. Urządzenia te posiadają zaawansowane funkcje, przez co przypominają roboty kuchenne. Większość szybkowarów elektrycznych jest wyposażona w wyświetlacz, timer, zawór bezpieczeństwa, automatyczny wyłącznik oraz regulator temperatury. Zasadniczą wadą szybkowarów elektrycznych jest ich cena. Za wysokiej klasy sprzęt zapłacimy nawet trzykrotnie więcej niż za tradycyjnych garnek ciśnieniowy.    

Pozostałe funkcje dobrego szybkowaru 

Garnek ciśnieniowy umożliwia przygotowywanie potraw na parze, dzięki czemu mamy dwa urządzenia w jednym. Na rynku znajdziemy także dobre szybkowary ze specjalną wkładką, która pozwala na gotowanie kilku rodzajów produktów jednocześnie. Szybkowary elektryczne posiadają przeważnie automatyczne programy gotowania. Wówczas musimy jedynie włożyć produkty do garnka, zalać je wodą oraz wybrać odpowiedni program. Urządzenie samo dopasuje czas gotowania oraz wysokość ciśnienia. 

Wady i zalety szybkowaru 

Główną zaletą dobrego szybkowaru jest oszczędność, którą zapewnia. Mowa tu nie tylko o czasie. Potrawy przyrządzamy szybciej, co oznacza, że zużywamy mniej prądu lub gazu. Produkty gotowane w garnku ciśnieniowym zachowują cenne właściwości odżywcze, nie tracą smaku i koloru. Do wad należy z pewnością brak możliwości próbowania i przyprawiania potraw w czasie gotowania. Po kilku użyciach będziemy już jednak wiedzieć, ile przypraw należy dodać na początku, aby danie było smaczne. Nieumiejętne korzystanie z garnka ciśnieniowego grozi jego wybuchem, dlatego musimy ściśle przestrzegać zasad gotowania w szybkowarze, a przede wszystkim zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Czy warto mieć szybkowar w swojej kuchni? 

Szybkowar to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie lubią pilnować gotujących się potraw i/lub chcą się zdrowo odżywiać. Przygodę z szybkowarem najlepiej rozpocząć od przyrządzania warzyw, np. ziemniaków, buraków czy kapusty itp. Gdy już nauczymy się, jak działa urządzenie, przyrządzimy w nim bez problemu mięsa na kanapki (np. łopatkę lub karkówkę), bigos, gołąbki, a także dżemy i konfitury. 

Wybrane modele dobrych szybkowarów: Gerlach i Ambition 

Szybkowary ma w swojej ofercie wiele firm, jednak klienci chętnie wybierają renomowane marki, takie jak Gerlach czy Ambition. Szybkowar Gerlach został wykonany ze stali nierdzewnej najwyższej jakości. Trójwarstwowe dno zapewnia szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła, natomiast wygodny uchwyt ułatwia przenoszenie garnka. Szybkowar Gerlach ma specjalnie skonstruowany otwór na parę wodną, który zapobiega poparzeniom. Urządzenie możemy stosować na wszystkich rodzajach kuchenek (także indukcyjnych) oraz myć w zmywarce. Za szybkowar Gerlach w promocyjnej cenie zapłacimy jedynie 175 zł (cena regularna to 349 zł). 

Kolejnym urządzeniem, cieszącym się dużą popularnością wśród klientów, jest szybkowar Ambition. Garnek ciśnieniowy wykonano ze stali nierdzewnej 18/10, dlatego jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz kwasy. Nie musimy się więc obawiać, że potrawy, takie jak bigos czy kapuśniak będą miały metaliczny posmak. Do urządzenia dołączone jest sitko, ułatwiające gotowanie na parze. Podobnie jak szybkowar Gerlach garnek ciśnieniowy marki Ambition sprawdzi się na wszystkich rodzajach kuchenek, również indukcji. Szybkowar kupimy teraz w obniżonej cenie za 251,18 zł (poprzednia cena 264,40 zł)