Jak wybrać dobrą patelnię ceramiczną?

29 / 10 / 2014

Wydawać by się mogło, że wybór patelni to sprawa prosta. Tak by przynajmniej sobie życzyli specjaliści od marketingu. Na szczęście my mamy dla Ciebie sporą garść przydatnych porad, dzięki którym, zamiast uwierzyć reklamom, sama wybierzesz taką patelnię, jaka będzie Ci potrzebna i która będzie dawała Ci radość z kulinarnych doświadczeń przez długie lata.

Patelnie do smażenia i duszenia

Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie o przeznaczenie patelni. Najczęściej prawdopodobnie używasz patelni do smażenia, ale być może czas już zmienić przyzwyczajenia, może chcesz spróbować czegoś nowego, albo już od dawna szukasz patelni do duszenia. Typowa patelnia jest dosyć niska – ma od 4 do 6 centymetrów głębokości i w komplecie nie zawiera pokrywy. Patelnie do duszenia są głębsze, aby można w nich było udusić większe kawałki mięsa, natomiast pokrywa jest tu elementem obowiązkowym. Z technicznego punktu widzenia, w patelni do duszenia również możesz smażyć – to w końcu tylko inna technika obróbki żywności, jednak będzie to niewygodne ze względu na podwyższony brzeg, tak bardzo pomocny przy duszeniu.
Do tych dwóch podstawowych typów należy jeszcze dodać patelnie specjalistyczne – bardzo płytką do naleśników, na racuchy (z już przygotowanymi wgłębieniami na ciasto) albo głębokie woki lub specjalne patelnie grillowe z żebrowaniem, a wszystkie oczywiście w najróżniejszych rozmiarach – od bardzo niewielkich, po takie w rozmiarze XXL.

Funkcjonalność

Wybór patelni zależy od używanej kuchenki. Gazowe, elektryczne tradycyjne, ceramiczne, indukcyjne – to może być ograniczenie! Jeśli masz kuchenkę elektryczna lub gazową, to możesz wybrać dowolną patelnię, jednak już nie każda ceramika przystosowana jest do pracy na kuchence indukcyjnej. A po usmażeniu zostaje jeszcze mycie – co prawda zdecydowana większość patelni ceramicznych jest odporna na mycie mechaniczne, ale na wszelki wypadek zawsze warto się upewnić u sprzedawcy, czy zmywarka nie uszkodzi patelni. Oczywiście, że są większe problemy, ale niekoniecznie od razu musisz myć patelnię ręcznie, mając zmywarkę; oszczędź sobie tego!

Przechowywanie

Jak przechowywać patelnię? Ceramika jest dużo prostsza do przechowania niż patelnia teflonowa, ale prawdziwym problemem mogą być długie rączki. Rozwiązania na rynku są dwa: jedno, zaproponowane przez włoską firmę Moneta, to rączka składana, a drugie, popularniejsze, znane także z niektórych garnków, to rączka odczepiana. Ten drugi system stosowany jest przez firmę BergHOFF w serii patelni CastLine i przez kilku mniej znanych producentów.

Dodatki, dodatki, dodatki

Czasem standardowe rozwiązania to za mało. Niektóre patelnie mają więc czujniki temperatury, które sygnalizują, kiedy powierzchnia patelni jest już wystarczająco nagrzana, aby rozpoczynać smażenie. To najpopularniejszy „gadżet” w patelniach, ale ten sam cel poszczególni producenci realizują na różne sposoby – złote logo na rączce, czerwony krążek na dnie patelni – sama wybierz.

Podsumowanie

Wielkość i cena patelni to nie jedyne cechy, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Patelnie ceramiczne są zawsze doskonałe (oczywiście jeśli wziąć pod uwagę tylko wyroby odpowiedniej jakości), jednak nie każda tak samo dobrze spełni Twoje oczekiwania. Nie daj się przekonać reklamom, że to wybór banalnie prosty – jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na wybór najlepszej patelni, to nie będziesz musiała prędko wyboru powtarzać – dobra patelnia starczy na lata, a jeśli zwrócisz uwagę na jej charakterystykę, może stać się najważniejszym elementem wyposażenia Twojej kuchni.