Jaki garnek do makaronu wybrać?

29 / 10 / 2014

Żeby wszystkie potrawy w kuchni wychodziły takie, jak należy, trzeba wyposażyć się w odpowiedni komplet garnków. Estetyka jest, i owszem, ważna, ale nie ona powinna odgrywać decydującą rolę. Ważne jest, aby garnek był przede wszystkim funkcjonalny.

Idealne spaghetti

Idealne spaghetti to wyśmienity makaron, wyborny sos i… właściwy garnek! To od jego wyboru zależy, czy makaron odpowiednio się ugotuje, czy zostanie właściwie odcedzony i czy przygotujesz danie z łatwością równie dużą, co najlepsi włoscy mistrzowie. Nie traktuj wyboru garnka jako sprawy drugiej kategorii. Jasne – makaron możesz ugotować w czym tylko chcesz, ale dobry makaron – już nie.

Podstawy wyboru garnka do spaghetti

Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowej, czyli wielkości. Zgodnie z zaleceniami producenta makaronu, potrzebujesz około litra wody na każde 100 gram suchego makaronu. Wydaje się to nieco zbyt dużą rozrzutnością, ale w takiej ilości wody makaron ugotuje się najlepiej. Z drugiej jednak strony, do ugotowania niedużej paczki makaronu potrzeba prawie dziesięciolitrowego garnka. Takiej też mniej więcej pojemności (średnio po 8,5 litra) są najbardziej uniwersalne garnki elo do spaghetti.

Druga sprawa. Wyobraź sobie teraz, że zawartość garnka należy odcedzić na durszlaku. Da się? Oczywiście, ale musisz przyznać, że noszenie jakichś jedenastu czy dwunastu kilogramów (makaron, garnek i woda) to przyjemność co najwyżej przeciętna, przynajmniej dopóki nie zamierzasz trenować do podnoszenia ciężarów. Dlatego garnki do makaronu sprzedawane są łącznie ze specjalnym wkładem, wbudowanym durszlakiem, który zdecydowanie ułatwia operowanie nad kuchenką. Warto też dodać, że niewiele fantazji trzeba, aby w tym samym naczyniu przygotować na przykład wyborne szparagi.

Trzecia rzecz – pokrywka. Też sprawa na pozór banalna, ale od razu ustalmy dwie rzeczy: niewielki otworek pozwalający na upuszczenie gromadzącej się pary to raz, dwa – wybieraj pokrywki przezroczyste. Co prawda patrzenie na makaron niewiele Ci da, ale zawsze to wygodniej, jeśli można zajrzeć do garnka bez podnoszenia pokrywki.

Dodatkowe drobiazgi

Przy wyborze garnka do makaronu ważnych jest także wiele drobiazgów. Okazuje się, że z takich pozornie błahych drobnostek można poskładać całkiem spore atuty. A zatem: akutermiczne, wielowarstwowe dno, dzięki któremu cała objętość garnka będzie ogrzewała się zawsze równomiernie. Zapobiegnie to sytuacji, w której woda ogrzewa się zbyt powoli albo zbyt szybko, a efektem będą zawsze idealnie ugotowane nitki makaronu. Druga rzecz to wkład do gotowania na parze. Niektóre garnki tej funkcji mieć nie muszą, ponieważ standardowe sito znajduje się sporo ponad powierzchnią wody, ale czasem warto się tym zainteresować – wprawdzie na parze spaghetti zrobić się nie da, ale na pewno kiedyś wykorzystasz dodatkowe możliwości.

Kolejna sprawa – materiał. Tutaj możliwości jest tak dużo, że nawet nie podejmujemy się wymieniania wszystkich. Większość garnków to jednak konstrukcje stalowe, więc krótko i na temat: jeśli jest to stal gorszej jakości niż 18/10 (pierwsza liczba mniejsza niż 18 lub druga wyższa od 10), z takiego zakupu się wycofaj. Stal o oznaczeniu 18/0, 18/8 lub 18/10 będzie optymalna. No i na koniec nie mniej ważna sprawa, czyli gwarancja. Oczywiście, wydaje się, że niewiele rzeczy prostszych od garnka można wymyślić, ale uwierz, nawet tutaj zdarzają się wady fabryczne i choć to sytuacje jednostkowe, zawsze lepiej, żebyś miała pewność, iż w razie potrzeby możesz bez problemu zgłosić reklamację.