Rodzaje makaronów – poznaj ich nazwy i kształty

23 / 11 / 2021

Bez wątpienia królestwem wszystkich makaronów są Włochy położone w Zachodniej Europie. To właśnie w tym kraju wszyscy obywatele zajadają się makaronami polanymi aromatycznymi sosami. Szacuje się, że przeciętny Włoch konsumuje 30 kg makaronu w ciągu roku. To wynik godny podziwu. Rynek makaronów składa się aż z 300 odmian, a każdy z nich wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem i kształtem. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze odmiany makaronów.

Makaron Spaghetti

Ten rodzaj makaronu jest najczęściej stosowany zarówno przez Włochów, jak i Polaków. Swoim kształtem przypomina sznurki, które mogą przyjmować różne długości. Makaron tego typu jest przygotowywany z mąki pszennej, ale w sklepach można spotkać również odmiany z domieszkami innych mąk smakowych, a także dodatkami w postaci pieprzu, szpinaku czy suszonych pomidorów. W rezultacie możemy spotkać makaron Spaghetti w kolorze zielonym czy czerwonym. Spaghetti wspaniale łączy się z pikantnymi czy kremowymi sosami lub po prostu z oliwą, czosnkiem, cebulą i papryką.

Makaron Tagliatelle

Makaron Tagliatelle jest reprezentantem typowo jajecznego makaronu, który przypomina stos długich i szerokich wstążek. Dzięki swojej szorstkiej i porowatej strukturze pozwalającej na połączenie się makaronu ze składnikami jest dodawany do wielu dań i sosów. Szczególnie chętnie komponowany jest z mięsnymi, serowymi, a także śmietanowymi sosami. W Polsce bardzo często stanowi zamiennik wobec makaronu spaghetti.

Makaron Penne

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego makaronu. Nazwa makaronu pochodzi od włoskiego słowa „pen” oznaczającego pióro. To jeden z najpopularniejszych gatunków makaronów kształtem przypominającym skośną rurkę. Gatunek tego makaronu powstał w południowej części Włoch. Można rzec, że to bardzo uniwersalny makaron, ponieważ świetnie smakuje w zupach, sałatkach czy serowych zapiekankach.

Makaron Fettuccine

Dla osób lubiących gruby i sprężysty makaron idealną propozycją będzie makaron Fettuccine. Swoim charakterem delikatnie nawiązuje do wcześniej wspominanego Tagliatelle. Można go często spotkać we włoskich restauracjach, w których na miejscu są wyrabiane te mączne smakołyki. Swoją grubość i sprężystość zawdzięcza składnikowi bazowemu, jakim jest pszenica durum. Znawcy makaronu przestrzegają, aby jadać Fettuccine al dente.  Z racji tego, że ten typ makaronu jest krewniakiem Tagliatelle, z powodzeniem może być stosowany zarówno z sosami ciężkimi, jak i lekkimi.

Makaron Capellini

Ze względu na to, że Capellini jest cienki i długi często przez Włochów jest nazywany „włosami anioła” (wł. capelli d’angelo). Powstaje zarówno na bazie pszenicy, jak i gryki – obie wersje Capellini są łatwo dostępne w sklepach. Mimo rozwinięcia się technologii wytwarzania żywności nadal produkcja Capellini jest prawdziwą sztuką i wymaga specjalnych maszynek do cięcia makaronu. W odróżnieniu od wymienionych już gatunków Capellini najlepiej komponuje się z lekkimi sosami oraz zupami.

Makaron Farfalle

Makaron potocznie nazywany przez Polaków „kokardkami”. Farfalle natomiast po włosku oznacza „motyl”. Jak widać, kształt tego makaronu rozbudza wyobraźnię, tworząc wiele skojarzeń. Pierwszy raz Farfalle został zrobiony w XVI wieku we Włoszech, a więc jest jednym z najstarszych rodzajów makaronów. Kokardki najlepiej smakują w potrawach z pomidorami czy mięsem. Włosi bardzo pilnują, aby składniki podawane z Farfalle były pokaźnych rozmiarów, aby uzyskać jeszcze bardziej wyrazisty smak.

Makaron Lasagne

Lasagne to przykład makaronu odnoszącego się do niezwykle popularnego dania – Lasagne bolognese. Przybiera kształt cienkich płatków. Kształt makaronu i delikatność ciasta pozwalają podkreślić smak potrawy i wyrazić poszczególne składniki. Z uwagi na swoją teksturę i kształt Lasagne jest głównie stosowany do zapiekanek.

Makaron Ruote

Makaron o zabawnym kształcie przypominającym koła samochodowe. Nie tylko świetnie smakuje, ale też może dać wiele frajdy dzieciom. Z uwagi na dużą ilość wgłębień jest chętnie dodawany do zup, sałatek oraz zawiesistych sosów. Wszystkie dodatki idealnie komponują się z tym o nietuzinkowym kształcie makaronem.

Makaron Rigatoni

Nazwa tego makaronu odnosi się do włoskiego słowa „Rigati” nawiązującego do jego kształtu oraz prążkowanej tekstury. Rigatoni jest najczęściej serwowany we włoskich miejscowościach położonych w środkowych i południowych Włoszech. Tak jak wiele makaronów, można dodawać do wielu dań, tak Rigatoni jest ściśle podawane z czerwonym sosem powstającym na bazie mięsa. Wierzch dania posypuje się Mozzarellą lub Romano. Makaron tego typu również chętnie jest stosowany do zapiekanek.

Makaron Coqulliettes

Makaron przypominający kształtem kolanka hydrauliczne. Świetnie komponuje się z zupami oraz ciężkimi mięsnymi i serowymi sosami.

Makaron Ravioli

Wielu kulinarnych smakoszy bezkrytycznie porównuje Ravioli do polskich pierogów – pod kilkoma względami są pewne podobieństwa. To nadziewany makaron w kształcie poduszki przyjmującej w zależności od produkcji kształt owalny, kwadratowy lub prostokątny. Pierwsze Ravioli powstało już w średniowieczu na terenie Włoch z nadzieniem składającym się z sera i warzyw. Obecnie w restauracjach czy sklepach możemy spotkać Ravioli z nadzieniem serowym, mięsnym, warzywnym, grzybowym czy bazującym na owocach morza. Wybór jest więc ogromny i każdy smakosz włoskich smaków znajdzie Ravioli odpowiednie dla siebie.

Makaron Lumache

To pyszny makaron o zabawnym kształcie przypominającym muszlę ślimaka. W sklepach są dostępne do kupienia również lumache w wersji gładkiej i karbowanej. Głównym założeniem makaronu jest umożliwienie włożenia do niego farszu lub luźne wpadanie składników w pustą przestrzeń, co sprawia, że danie jest jeszcze smaczniejsze. Mniejsze lumache jest wykorzystywane do zup i zapiekanek, natomiast te większe można już nadziewać różnymi farszami tak jak Ravioli.