Piekarnik to nieodłączny element kuchennego wyposażenia w większości domów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo służy do przyrządzania rozmaitych dań i wypieków. Aby wszystkie były wyśmienite, należy przygotowywać je w odpowiednich naczyniach. Pozwolą one wykorzystać pełen potencjał piekarnika i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Jak wybrać te właściwe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując tworzywo, kształty i wymiary artykułów, które można dziś znaleźć na sklepowych półkach.
Spis treści:
- Jakie naczynia można wkładać do piekarnika? Od teorii do praktyki
- Kluczowa rola tworzywa, czyli jakie naczynia do piekarnika kupić?<
- Różnice między poszczególnymi materiałami<
- Optymalny kształt i wymiary<
- Formy do pieczenia – różnorodność i praktyczny charakter<
Jakie naczynia można wkładać do piekarnika? Od teorii do praktyki
Z piekarnika korzysta się tak często, że wielu osobom wydaje się, że mogą umieszczać w nim dowolne naczynia. Nic bardziej mylnego. W jego wnętrzu powinny znaleźć się wyłącznie modele do tego przeznaczone. W przeciwnym wypadku może dojść do powstania uszkodzeń, a niekiedy nawet do pożaru. Jakie naczynia można wkładać do piekarnika? Te, które zostały wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Z reguły jest to:
- glina
- szkło
- metal
- ceramika.
Każdy z tych materiałów ma swoje charakterystyczne właściwości, które decydują o tym, jak będzie wyglądało pieczenie. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę również na kształt i rozmiar artykułów. Muszą być dopasowane do wielkości i rodzaju piekarnika. Zbyt duże naczynie będzie nieporęczne i nie będzie efektywnie przewodziło ciepła. Zbyt małe także nie będzie dobrą opcją. Naczynia powinny być proste w utrzymaniu w czystości i odporne na intensywny proces eksploatacji. Tylko wtedy będą służyły przez długi czas, zapewniając pełen komfort użytkowania.
Kluczowa rola tworzywa, czyli jakie naczynia do piekarnika kupić?
Zastanawiając się nad tym, jakie naczynia do piekarnika kupić, warto zacząć od przeanalizowania tego, w jaki sposób poszczególne materiały zachowują się w trakcie podgrzewania. Metale, takie jak stal nierdzewna, stal emaliowana czy aluminium, są niezwykle odporne na wysokie temperatury, a przy tym dobrze przewodzą ciepło. W efekcie, dania w nich przygotowywane są pieczone równomiernie i trudno je przypalić. Naczynia ceramiczne też sprawdzają się w piekarniku. Sporym atutem jest to, że dłużej utrzymują wysoką temperaturę, co jest istotne, gdy chcemy serwować w nich potrawy.
Szkło żaroodporne to kolejne tworzywo, które cieszy się dużą popularnością. Sprawdza się szczególnie przy daniach, które wymagają długiego i wolnego pieczenia, jak np. zapiekanki czy mięsa. Zupełnym przeciwieństwem jest plastik, który pod wpływem ciepła może zacząć się topić i wydzielać toksyczne substancje. Znajomość właściwości poszczególnych tworzyw to podstawa podczas wybierania elementów kuchennego wyposażenia.
Różnice między poszczególnymi materiałami
Powyższe przykłady udowadniają, że naczynia z wielu materiałów znakomicie sprawdzą się w piekarniku. Jak więc dokonać słusznego wyboru? Aby nieco ułatwić to zadanie, spróbujemy wskazać najważniejsze różnice między poszczególnymi tworzywami. Każdy powinien kierować się własnymi preferencjami, by sięgnąć po produkty, które spełnią oczekiwania i zapewnią wygodę podczas codziennego użytkowania. Metal szybko i równomiernie rozprowadza ciepło, więc jest ekonomiczną opcją i pozwoli uniknąć zbyt dużego zużycia energii. Cechuje go odporność na wgniecenia i inne uszkodzenia. Zabrudzenia nie przywierają do jego powierzchni, więc takie naczynia będzie można z łatwością wyczyścić. Modele ceramiczne, w porównaniu do metalowych, przewodzą ciepło wolniej, ale dłużej utrzymują temperaturę. Będą idealne dla miłośników estetycznych produktów, bo są dostępne w rozmaitych wersjach kolorystycznych i wzorach. Szklane artykuły najlepiej sprawdzą się do prezentowania popisowych dań. Są mniej odporne na wysokie temperatury niż dwie poprzednie propozycje, ale również będą odpowiednie do piekarnika.
Optymalny kształt i wymiary
Kształt i wymiary to aspekty, na które także należy zwrócić uwagę podczas kompletowania zestawu naczyń. Te głębokie ograniczają dostęp powietrza do potrawy, spowalniając jej pieczenie. Modele o cienkich ściankach pozwalają na szybsze podgrzewanie, ale i przyspieszają stygnięcie pożywienia po wyjęciu go z piekarnika. Do ciast najlepiej sprawdzą się formy o owalnym i okrągłym kształcie. Istnieją jednak wyjątki – keks, piernik, czy biszkopt warto piec na prostokątnych i kwadratowych blachach. Rozmiar naczynia również ma ogromne znaczenie. Zbyt małe łatwo przepełnić, co sprawi, że potrawa będzie przypalona. Z kolei za duże przełoży się na jej suchość i niedopieczenie. Najrozsądniej jest zainwestować w kilka produktów o różnych kształtach i wymiarach, by móc z łatwością dopasowywać je do aktualnych potrzeb.
Formy do pieczenia – różnorodność i praktyczny charakter
Podstawą sukcesu każdego domowego cukiernika, oczywiście poza zdolnościami i właściwym przepisem, jest wybór odpowiedniej formy do pieczenia. Te akcesoria odgrywają kluczową rolę i zauważalnie ułatwiają cały proces przyrządzania smakowitych wypieków. Wybierać można pomiędzy modelami prostokątnymi, kwadratowymi, okrągłymi, czy nawet tymi w kształcie serc albo choinek. W rezultacie ciastka, ciasta i babeczki nabiorą unikalnego charakteru i staną się ozdobą stołu. Podobnie jak w przypadku pozostałych naczyń, do dyspozycji klientów oddano formy stalowe, szklane, ceramiczne, a także silikonowe. Niektóre z nich wyposażono w pokrywy, które ułatwiają przechowywanie ciasta. Są na tyle praktyczne, że zdecydowanie warto mieć je w swojej kuchni.
W szerokim i różnorodnym asortymencie nakrywamy.pl znajduje się wiele naczyń i form odpowiednich do pieczenia w piekarniku. Zachęcamy do tego, by zapoznać się z nimi już dziś!