Sztućce jakiej firmy wybrać? Przewodnik kupującego po producentach sztućców

02 / 11 / 2020

Idealne sztućce są solidne, odporne na zarysowania i sprawdzają się zarówno w trakcie codziennych posiłków, jak i eleganckich spotkań w gronie najbliższych. Wybierając sztućce, należy zwrócić uwagę m.in. na materiał wykonania, liczbę elementów znajdujących się w zestawie oraz producenta. Z naszego poradnika dowiesz się, jaką przewagę mają sztućce ze stali nierdzewnej nad tymi ze srebra oraz która marka ma w swojej ofercie najbardziej ekstrawaganckie łyżki, noże i widelce. Zapraszamy do lektury!

Odpowiednio dobrane sztućce mogą całkowicie zmienić wygląd nakrytego stołu. Minimalistyczne formy są idealne na co dzień, z kolei te ozdobne, z fantazyjnie wyciętymi trzonkami uświetnią rodzinne spotkania i uroczystości. Podczas zakupu sztućców, zwłaszcza tych do częstego użytku, nie zapominajmy jednak o ich funkcjonalności. Możliwość mycia w zmywarce znacznie ułatwia utrzymanie sztućców w czystości, natomiast duża wytrzymałość spowoduje, że będziemy mogli cieszyć się kompletem noży, łyżek i widelców przez długi czas.  

Jakie sztućce wybrać? Materiał wykonania 

Dawniej sztućce produkowano z kruszców szlachetnych, przez co miały olbrzymią wartość. Obecnie producenci stawiają na wygodę oraz kompromis pomiędzy najwyższą jakością a atrakcyjną ceną. 

Sztućce ze stali nierdzewnej 

Stal nierdzewna ma w gastronomii olbrzymie zastosowanie. Wyrabia się z niej garnki, patelnie, urządzenia kuchenne i oczywiście sztućce. O popularności stali nierdzewnej decydują jej liczne właściwości. Materiał jest niezwykle wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne (np. wgniecenia czy zarysowania) i nie ulega korozji na skutek działania kwasów pochodzących z żywności. Warto mieć na uwadze, że pod pojęciem stal nierdzewna kryje się mieszanka żelaza, węgla chromu i niklu. Kiedy widzimy oznaczenia 18/10 lub 18/0 informują nas one, jaka jest procentowa zawartość chromu oraz niklu. Na tej podstawie sztućce ze stali nierdzewnej możemy podzielić na dwie kategorie: 

  • Sztućce ze stali nierdzewnej 18/10, czyli zawierające 18 proc. chromu i 10 proc. niklu. Tego rodzaju połączenie powoduje, że sztućce mają piękny połysk, są wytrzymałe i odporne na zarysowania. Jednocześnie sztućce ze stali 18/10 nie są polecane osobom uczulonym na nikiel. 
  • Sztućce ze stali nierdzewnej 18/0 są całkowicie pozbawione niklu, dlatego bez obaw mogą z nich korzystać alergicy. Brak niklu powoduje jednak, że sztućce łatwiej zarysować, jednak w dalszym ciągu pozostają wytrzymałe i odporne na korozję. 

Olbrzymią zaletą sztućców ze stali nierdzewnej jest ich różnorodność. W ofercie producentów zastawy kuchennej znajdziemy proste komplety, pozbawione żłobień i fantazyjnych cięć, ale też wymyślne, kunsztownie wykonane sztućce, imitujące łyżki, noże i widelce, jakie miały nasze babcie. 

Sztućce ze srebra 

Sztućce srebrne lub posrebrzane są kwintesencją klasy i elegancji. Doskonale sprawdzają się podczas ważnych uroczystości oraz podkreślają odświętny charakter posiłku. Sztućce wykonane ze srebra wymagają jednak szczególnego traktowania, co niewątpliwie powoduje, że są mało praktycznym rozwiązaniem na co dzień. 

  • Sztućców nie należy myć w zmywarce ani traktować ich silnymi detergentami. 
  • Po każdym użyciu sztućce należy umyć odpowiednim detergentem lub namoczyć w roztworze wody z solą kuchenną. 
  • Następnie sztućce starannie wycieramy miękką szmatką i chowamy w suchym, zaciemnionym miejscu. Wilgoć i powietrze powodują bowiem czernienie srebra i powstawanie brzydkiego, zielonego nalotu.

W związku z tym, że srebro wchodzi w reakcję z siarką, sztućce z tego kruszcu nie nadają się do spożywania m.in. jajek, ryb morskich czy majonezu. Wadą srebrnych sztućców jest z pewnością ich spory ciężar oraz wysoka cena. Wszystko to jednak rekompensuje wygląd sztućców oraz ich szlachecki rodowód.  

Czarne sztućce 

Czarne sztućce wyglądają niezwykle efektownie, przez co szybko stały się hitem Instagrama. Z reguły czarne komplety są wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte połyskującym bądź matowym wykończeniem. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku sztućców pozłacanych lub tych w kolorze rose gold. Ze względu na sporą ekstrawagancję czarne sztućce nie są z pewnością dla wszystkich i nie na każdą okazję. Najlepiej zarezerwować je na odświętne spotkania, tym bardziej, gdy producent zaleca mycie ręczne. Czarne sztućce ma w swojej ofercie np. marka Cookini. Czarne trzonki w połączeniu ze złotą górą tworzą elegancki zestaw, doskonały na romantyczną kolację lub obiad w gronie przyjaciół. 

Sztućce dla dzieci  

Odrębną kategorię stanowią sztućce dla dzieci, głównie ze względu na mniejszy rozmiar oraz zastosowane materiały wykonania. Sztućce dla najmłodszych produkowane są ze stali nierdzewnej, ale też wysokiej jakości tworzyw sztucznych, aby komplety były kolorowe i zachęcały dzieci do jedzenia. Mniejszy rozmiar powoduje, że maluchowi łatwiej złapać łyżkę lub widelec, co sprzyja nauce samodzielnego jedzenia posiłków. Noże w kompletach dla dzieci są natomiast pozbawione ząbków i ostrych elementów, dzięki czemu mamy pewność, że nasza pociecha nie skaleczy się podczas jedzenia. 

Do obiadu, kawy, ryb i serów. Rodzaje sztućców

Sztućce możemy podzielić nie tylko ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, lecz także ich przeznaczenie: 

Sztućce obiadowe

Podstawowy zestaw sztućców, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Sztućce obiadowe możemy kupić na sztuki lub w kompletach dla 4, 6, 8, 12, 18, a nawet 24 osób.

Podstawowy zestaw obiadowy składa się z: dużej łyżki do zupy, noża, widelca oraz małej łyżeczki deserowej.

Do sztućców obiadowych zaliczamy także łyżkę do zupy oraz łyżkę do sosu. 

Sztućce deserowe

Sztućce te, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do spożywania deserów, ciast i gorących napojów. Sztućce deserowe sprzedawane są pojedynczo lub w kompletach.

Wśród sztućców deserowych znajdziemy: łyżeczkę do herbaty, widelczyk do ciast, łyżeczkę do cukru, nóż oraz łopatkę do tortu. 

Sztućce do serów

Sztućce, a dokładnie noże do serów, są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić krojenie zarówno bardzo twardych, jak i miękkich rodzajów sera.

W podstawowym zestawie znajdziemy: nóż uniwersalny w kształcie migdała, nóż płaski przeznaczony do serów półtwardych, dłuto do serów niebieskich i półtwardych oraz nóż do parmezanu.

Do nakładania porcji serów bezpośrednio z deski przeznaczony jest widelczyk, którym możemy również przytrzymać ser, jeśli kroimy większy kawałek. 

Sztućce do steków

O ile widelce do steków nie mają cech charakterystycznych, o tyle noże do steków wyróżnia łukowato zakończone ostrze oraz ząbki, które ułatwiają krojenie mięsa bez rozdzierania jego włókien.

Rączka noża jest zazwyczaj wykonana z drewna lub materiału, który zapobiega wyślizgiwaniu się sztućców z dłoni. Noże do steków możemy też wykorzystać, serwując dania z grilla oraz pokaźne kawałki mięs.  

Sztućce do ryb

Wbrew obiegowym opiniom ryb nie należy spożywać dwoma widelcami.

Sztućce do ryb składają się z widelca z czterema ząbkami oraz tępo zakończonego noża przypominającego kształtem szpatułkę.

Nóż ma nam jedynie ułatwić oddzielanie kawałków ryby od kości, dlatego nie posiada ostrych krawędzi. 

Sztućce do sałaty

Sztućce do sałaty możemy kupić pojedynczo lub w zestawie łyżka i widelec.

Sztućce pozwalają na swobodne wymieszanie wszystkich składników sałatki oraz nałożenie gotowej potrawy na talerz.

Na rynku znajdziemy sztućce do sałaty wykonane ze stali nierdzewnej, drewna, tworzyw sztucznych, a nawet bambusa.  

Wybieramy najlepsze sztućce. Przegląd producentów 

Oferta sztućców jest bardzo szeroka, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy produkty najwyższej jakości, warto sięgnąć po wyroby renomowanych producentów. Prezentujemy trzy marki, które na polskim rynku cieszą się uznaniem zarówno klientów, jak i profesjonalnych restauratorów.  

Sztućce Gerlach 

Marka Gerlach powstała w 1760 r. i zajmuje się produkcją sztućców, garnków, patelni i akcesoriów kuchennych. Ponad dwustuletnia tradycja sprawia, że wyroby Gerlach na stałe zagościły w polskich domach i kojarzone są z najwyższym kunsztem wykonania, elegancją i klasą. Choć w asortymencie sztućców Gerlach znajdziemy przede wszystkim klasyczne, ponadczasowe wzory, nie brakuje w nim nowoczesnych form.  

Gerlach Muza 

Seria Gerlach Muza dostępna jest w zestawach małych i dużych, sztućce możemy także kupić na sztuki. Większe komplety zostały zapakowane w praktyczną walizkę, która ułatwia przechowywanie sztućców i zapobiega ich niszczeniu. Kolekcję wykonano ze stali nierdzewnej 18/10. Wyróżnia ją prosta, oszczędna linia i wysoki połysk. Ze względu na swoją prostotę sztućce Muza doskonale się sprawdzą na co dzień i będą pasowały praktycznie do każdej zastawy stołowej. Oprócz sztućców obiadowych i deserowych w kolekcji znajdziemy także m.in. sztućce do sałaty, łyżkę do ziemniaków oraz łopatkę do tortu. 

Gerlach Flames 

Kolekcja Gerlach Flames spodoba się zwłaszcza tym osobom, które kochają detale i niebanalne rozwiązania. Wzornictwo sztućców nawiązuje bezpośrednio do nazwy całej linii (ang. flames – płomienie). Trzonki zostały delikatnie ścięte na dole i wykonano na nich żłobienia imitujące ogień. Oryginalność sztućców Gerlach Flames powoduje, że najlepiej zestawić je z prostą zastawą, pozbawioną ozdób i ornamentów. Kolekcja podkreśli odświętny charakter rodzinnych spotkań, świąt i ważnych uroczystości. 

Gerlach Celestia 

Gerlach Celestia to linia, która łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Sztućce zostały zrobione ze stali nierdzewnej 18/10 i mają połyskujące wykończenie. Lekko zaokrąglone trzonki oraz subtelne zdobienia powodują, że sztućce pomimo prostej formy przyciągają uwagę i sprawiają, że całe nakrycie wygląda dużo bardziej efektownie. Zarówno ten, jak i pozostałe komplety Gerlach nadają się do mycia w zmywarce i posiadają wieczystą gwarancję producenta. 

Sztućce Ambition 

Ambition to kolejna polska firma, która udowadnia, że możemy być dumni z rodzimych producentów naczyń i zastawy stołowej. Marka miała swój debiut w 2004 r. i szybko zyskała popularność, głównie dzięki doskonałej jakości wyrobów przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Sztućce Ambition to minimalistyczne wzory idealne do codziennego użytku. 

Ambition Wave

Linię Ambition Wave polecamy zwłaszcza tym osobom, które lubią oryginalne nakrycia stołu z odrobiną fantazji i pomysłu. Kształt sztućców jest stylizowany na fale (ang. wave – fala). Mamy tu więc nieregularnie zaprojektowane rękojeści i wykończenie w połysku. Kolekcja została wykonana ze stali nierdzewnej 18/0, jest więc bezpieczna dla osób uczulonych na nikiel. Sztućce dostępne są w kompletach oraz sprzedawane na sztuki. Zestawy obiadowe możemy rozbudowywać o elementy deserowe lub sztućce do sałatek.    

Ambition Aura 

Seria Ambition Aura to propozycja dla tych, którzy poszukują sztućców matowionych, o satynowym wykończeniu. Kolekcję wyprodukowano ze stali nierdzewnej 18/10, co przekłada się na dużą wytrzymałość i odporność na zarysowania. Nowoczesne, liniowe żłobienia oraz tradycyjne, owalnie zakończone trzonki sprawiają, że sztućce mają uniwersalne zastosowanie – możemy je wykorzystać w trakcie codziennych posiłków, ale równie dobrze sprawdzą się podczas ważnych uroczystości.

Sztućce Amefa 

Na koniec prezentujemy dwie kolekcje marki Amefa. Firma obecna na rynku od 1931 r. specjalizuje się w produkcji sztućców ze stali nierdzewnej. Oprócz klasycznych, prostych wzorów, w ofercie Amefa znajdziemy niecodzienne, pomysłowe linie, które pozwolą nam stworzyć niebanalne nakrycie stołu. Grupa Amefa dystrybuuje swoje produkty w 50 krajach, zarówno na rynku detalicznym, jak i hotelarsko-restauracyjnym. 

Amefa Bologna 

Amefa Bologna to sztućce wykonane ze stali nierdzewnej 18/0. Ze względu na brak niklu w składzie mogą być używane przez alergików. Linia o klasycznych, zaokrąglonych rękojeściach i połyskującym wykończeniu będzie odpowiednia w trakcie codziennych posiłków. Dużym atutem sztućców Amefa jest ich atrakcyjna cena oraz możliwość powiększania zestawu o pojedyncze egzemplarze. 

Amefa Eclat 

Nasze zestawienie kolekcji sztućców zamykamy linią Ambition Elcat. Sztućce zrobiono ze stali nierdzewnej 18/0, natomiast rękojeści pokryto ciemno-szarą powłoką. Nowoczesny, unikatowy wzór sztućców przykuwa uwagę i zachęca do eksperymentowania z nakryciem całego stołu. Kolekcja Eclat sprawdzi się podczas kolacji z przyjaciółmi, a w połączeniu z elegancką zastawą także podczas ważnych uroczystości. Producent nie zaleca myć sztućców w zmywarce i daje na swój produkt wieczystą gwarancję.